Škola v rokoch 70-tych
V tomto období škola začala družbu so sovietskou posádkou na Sliači. V rámci nej sa študenti a vojaci stretávali na spoločných športových a kultúrnych podujatiach.
Nadviazali sa kontakty aj so strednými školami v NDR a v školskom roku 1973/1974 prišlo do Žiaru nad Hronom 22 študentov z Radebeulu a 24 z Berlína. Naši študenti 3.A boli na výmenu v NDR.
V roku 1977 sa k družobným školám pridala 278. stredná škola z Moskvy, na návštevu k nám prišlo 25 moskovských študentov, v priebehu letných prázdnin vycestovali naši študenti do Moskvy.
Slovensko aj v tomto období zápasilo s hospodárskymi problémami. A tak si príslušníci staršej generácie môžu zaspomínať na „uhoľné prázdniny“, ktoré dnešní žiaci už nepoznajú:
„V januári sme išli do školy len 3- krát, okrem decembrových vianočných prázdnin sme mali aj uhľové prázdniny ktoré sa konali 8.1. 79 do 28.1. 79. Počas prázdnin sme si raz boli v škole po domáce úlohy. Prázdniny sme využili v plnom prúde. Pestovali sme zimné športy najmä lyžovanie. Energetika sa riadila podľa regulačného stupňa 14-15.“
Študenti sa, hlavne v jesennom období, zúčastňovali brigád na pomoc poľnohospodárom -zbierali zemiaky, zber ľan, hrozno... Financie, ktoré takto zarobili, nikdy vo forme pláce nedostali, odovzdali ich na fond solidarity (do Kórei, Vietnamu)...alebo výstavbu na území Slovenska - napr. na školu v Nemeckej ...Svedčí o tom aj záznam z kroniky:
„Na ľanové brigády sme chodili desať dní. Boli to dni od 18.09 – 29.09. Ľan sme zväzovali do snopov, alebo keď bol ešte vlhký po daždi, tak sme ho len preobracali , čím sa sušil. Zarobené peniaze išli na školu. Peniaze na desiatu (tú sme nedostávali ) sme dostali my.“